İLK İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. kara, deniz, petrol ve gaz tesisleri, konut, fabrika, otoyol, köprü, arazi geliştirme, liman yapıları gibi çeşitli alanlarda, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Rusya, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 6 ülkede faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Anahtar teslimi koşullarda, mühendislik, satın alma, imalat ve montaj, devreye alma süreçlerini, maksimum düzeyde, öz kaynaklarını kullanarak yürüten şirketimiz, minimum düzeyde altyüklenici kullanmaktadır.

1.5 milyar USD’nin üzerinde proje portföyünün, 777 milyon USD’lik kısmı hali hazırda devam eden projelerden oluşmaktadır.

Toprak, beton, kaldırma ve ağır kaldırma makina ve ekipmanları gibi toplam değeri 45 milyon USD olan, geniş bir makina ve ekipman yelpazesi olan İLK İnşaat bu özelliği ile de iş yaptığı coğrafyalarda tercih sebebi olmuştur.

Toplam çalışan sayısı 6.245 kişiye ulaşan İLK İnşaat, ciddi bir istihdam yaratmakta ve sahip olduğu bilgi ve birikiminin, çalıştığı ülkelere, istihdam ettiği personel aracılığı ile aktarılmasına önem vermektedir.

Şirketimizin yaptığı prestij projelerin başında Hazar Denizi’nde karadan 71 km mesafede kurulmuş olan, Magtymguly Drilling and Collector Riser Platform projesi gelmektedir. Malezya’nın Petronas Carigali şirketinin, Türkmenistan Devleti ile ortak yatırımcı olduğu, Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrinde imalatı tamamlanan platformda toplam 9 adet sondaj (3’ü rezerv olarak tasarlanmıştır.) kuyusu bulunmaktadır. Toplam yatırım bedeli 1 milyar USD olan projede, biri sondaj, diğeri ise proses olmak üzere 2 adet platform bulunmaktadır.

Yıllık 5 milyar m3 gaz çıkartma ve işleme kapasitesine sahip platform yatırımlarının geri dönüşüm süresi 1.5 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşmiştir.

Proses platformu 72 m yüksekliği (67 m su altı derinliği), 42 m x 42 m en x boy ölçüleri ve 8.000 ton ağırlığındaki ana taşıyıcı yapısı (GBS (Gravity Base Structure)) ile 54 m x 54 m en x boy ve 14 m yüksekliği ve 6.000 ton ağırlığındaki su üstü platform yapısı (topside) olmak üzere 2 parçadan oluşmaktadır.

Topside kısmının üzerinde, 92 m yüksekliğinde kalitesiz gazın yakıldığı baca (flare) kısmı ve helikopter inişine olanak veren bir platform daha bulunmaktadır.

14.000 toplam ağırlığa sahip proses platformunda; 970 ton ekipman, 872 ton borulama, 595 ton elektrik ve enstrümantasyon montajı yapılmıştır.

Proses platformu ile köprü bağlantılı olarak hemen yanında tamamlanan sondaj platformunun toplam ağırlığı ise 1.144 ton dur.

İLK İnşaat, Türkmenistan Devleti ve Dragon Oil (Enoc) Ltd. nin, Hazar Denizi’nde karadan 35 km mesafede yatırımını üstlenmiş olduğu, LAM C Platform projesini, mühendisliği, satın alması, imalatı, deniz taşıması ve deniz montajı ile devreye alması ile birlikte komple üstlenen, bu sektördeki ilk Türk müteahhiti olmuştur.

Günlük 20.000 varil petrol ve 1.4 milyon m3 gaz çıkartması beklenen platformun yatırım değeri yaklaşık 200 milyon USD olup, yatırımın geri dönüşü yaklaşık 1 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşebilecektir.

8 ad petrol & gaz sondaj kuyusuna sahip LAM C platformunun su altı derinliği 32 m, toplam yüksekliği 54.5 m’dir. 34.25 m x 33.5 m üst platform ebatları olan platform toplam 4 ad deniz üstü modül ve 4 parça deniz altı modül olarak imal edilmiş, 8 ad 45 m boyundaki kazık ile deniz tabanına sabitlenmiştir. Toplam ağırlığı 2.417 ton olan platform kapsamında, 233 ton ekipman, 183 ton borulama, 88 ton elektrik ve enstrümantasyonu bulunmaktadır.

Toplam 16 ay gibi kısa bir sürede imalatı ve montajı tamamlanmış olan LAM C petrol & gaz platformunun devreye alma işlemleri devam etmektedir, 1 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

Anahtar teslimi sözleşmesi ile LAM C platformu deneyiminin başarılı sonuçlanması sonucu; Dragon Oil ve Türkmenistan Devleti ortaklığı 16 sondaj kuyulu, (8’i rezerv) 40.000 varil/gün petrol ve 2.8 milyon m3/gün kapasiteli (20.000 varil/gün ve 1.4 milyon m3/gün rezerv olarak tasarlanmıştır.), 7.500 ton ağırlığında ve 400 milyon USD değerinde yatırım bedeli olan Zhdanov B petrol & gaz platformu ile birlikte Petronas Carigali ve Türkmenistan Devleti ortaklığı 9 sondaj kuyulu (3’ü rezerv), 7.400 varil/gün petrol ve 4.8 milyon m3/gün gaz çıkarma kapasitesine sahip,  6.200 ton ağırlığında 350 milyon USD değerinde yatırım bedeli olan West Diyarbekir petrol & gaz platformu projelerini İLK İnşaat’a ihale etmişlerdir. 

Zhdanov B Platformu projesi projelendirme işlemleri tamamlanmış olup, satın alma ve mobilizasyon süreci devam etmektedir. West Diyarbekir Platformu projesi ise kontrat yapımı aşamasındadır.

Yukarda özet olarak bahsedilen deniz üzeri (offshore) platform projeleri dışında, kara petrol ve gaz tesislerinde, uluslararası alanda bilinen bir çok firmanın yatırımcı olduğu projelerde, müteahhit olarak çalışılmıştır.

Bu alanda ilk deneyimini Bakü – Tiflis – Ceyhan ham petrol boru hattında vana istasyonlarının inşaat ve mekanik işlerini gerçekleştirerek başlayan İLK İnşaat, bu projeden sonra 30’’ gaz boru hattı inşaatı Dragon Oil ve Türkmenistan Devleti ortaklığı için anahtar teslimi olarak tamammış ve devreye almıştır.

Hali hazırda, Güney Yoloten Türkmenistan Gaz Yatakları Geliştirme alanında, Hyundai Engineering için sülfür ayıklama tesisi (Gas Desulphurization Plant) ve Petrofac için kuyu sonrası ilk prosesinin gerçekleştirildiği gaz temizleme tesislerinin (Gas Treatment Unit) inşaatları devam etmektedir. Tesisin yıllık gaz üretim kapasitesi 20 milyar m3 olup bu gaz toplamda 20 kuyudan çıkarılmaktadır. Projenin toplam yatırım bedeli 10.5 milyar USD olup, geri dönüşümünün 3 yılda olacağı varsayılmaktadır.

İLK İnşaat, petrol ve gaz sektörü dışında, yine anahtar teslimi müteahhitlik anlayışı içerisinde, yüksek katlı iş merkezi, konut, hastane ve eğitim binaları projeleri gerçekleştirmektedir.

Bu çerçevede 27.500 m2 oturum ve 375.000 m2 kapalı alana sahip, 3 kat yeraltı kapalı otopark, 3 kat alışveriş merkezi ve 32 kat lüks konut olmak üzere toplam 38 katı olan Port Bakü Residence Projesi, İLK İnşaat’ın yapmış olduğu en büyük konut ve alışveriş merkezi projesidir.

Eşsiz görünümü ve büyüklüğü ile Bakü’ nün prestij binası haline gelen proje kapsamında, 220.000 m3 beton dökülmüş ve 49.000 ton demir kullanılmıştır.

500 milyon USD yatırım bedeline sahip proje, taahhüt edilen bitirme süresinden 4 ay daha erken olarak, 26 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacaktır. Öngörülen bitiş tarihi Mayıs 2012’dir.

İLK İnşaat’ın yukarda bahsedilen projeleri dışında Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan ve Rusya da devam etmekte olan yaklaşık 777 milyon USD değerinde devam eden projesi bulunmaktadır.

Bunlardan başlıcaları; Azerbaycan’ da Socar Tersanesi, Shahdag Sheraton Otelleri, Türkmenistan’ da Hyundai Amco Liman Yapıları ve Deniz Donanma Üstü, Atık Toplama Tesisi, Poliklinik, Okul ve Kreş, Türkiye’ de Zekeriyaköy Villaları ve Ataşehir Plaza projeleridir.